| 产地 | 上海 |
|---|---|
| 产品别名 | 激光切割机 |
| 电流 | 交流 |
| 电源电压 | 220V |
| 定位精度 | 0.01mm |
| 动力形式 | 激光 |
| 功率 | 1.5kw |
| 控制方式 | 数控 |
| 类型 | 雕刻机 |
| 认证 | CE |
| 适用材质 | 非金属材料 |
| 用途 | 切割,雕刻,裁剪设备 |
| 执行质量标准 | 行标 |
| 作用对象 | 非金属材料 |
| 品牌 | 远赞 |
| 型号 | LCE-1610 |
| 加工定制 | 是 |
| 最大线割速度 | 1000mm/s |
| 快进速度 | 36000mm/min |
| 切割头 | 双头 |
| 最大刻线深度 | 20mm |

技术参数technical parameter
| 产品型号Product model | LCE-9060 | LCE-1390/2 | LCE-1610/2 | LCE-1810/2 | LCE-1814/2 |
| 有效幅面Workingarea | 900*600 | 1300*900 | 1600*1000 | 1800*1000 | 1800*1400 |
| 激光功率laser power | 30W、50W、60W、80W、100W、120W、150W、180W | ||||
| 图形格式graphics format | AI、PLT、DST、DXF、BMP等 | ||||
| 重复精度Repeatability accuracy | ±0.05mm | ||||
| 雕刻速度Carving speed | 0-1500mm/s | ||||
| 切割速度Cutting speed | 0-800mm/s | ||||
| 工作电压working voltage | 220V±10% 50Hz(60Hz) | ||||
| 整机功率Power | ≤1500W(不含外置设备No external equipment) | ||||
以上设备可根据客户行业不同可选配双激光头或多激光头,且激光头间距可选装手动调节或电动调节。
The above equipment can be equipped with two ormore laser heads according to different customer industries, and the distancebetween laser heads can be adjusted manually or electrically.


机型特点
l 应用超精细切割技术,切割精度更高,抖动更小,曲线更平滑。
l 采用多接口方式传输,支持USB、LAN传输,速度更快便捷,支持U盘脱机工作。
l 可支持99个文件同时存储,使用更方便。
l 切割能量、速度可通过面板实时调节。
l 支持断电续雕、工时预览功能,且工时预览可以到毫秒级
Characteristics
l With the application of ultra-fine cutting technology, the cuttingaccuracy is higher, the jitter is smaller and the curve is smoother.
l Multi-interface mode is adopted to support USB and LAN transmission,which is faster and more convenient, and supports U-disk offline work.
l Up to 99 files can be stored at the same time, which is moreconvenient to use.
l The cutting energy and speed can be adjusted by the panel in realtime.
l Supports the function of continuous carving and time preview, andthe time preview can be accurate to milliseconds.
产品应用
l 服装面料、皮革、木板、亚克力、双色板、竹制品、纸张等非金属材料
Product application
l Clothing fabrics, leather, wood, acrylic, bicolor, bamboo products,paper and other non-metallic materials




